Royalsille jo toinen yhdysvaltalainen hyökkäyslinjaan

Wasa Royals panostaa tulevalla kaudella hyökkäyksen linjapelaamiseen. Seura julkaisi torstaina jo toisen yhdysvalalaisen linjapelaajan sopimuksen.

Wasa Royals valitsi viimeiselle avoimena olleelle hyökkäyksen jenkkikiintiöpaikalle yhdysvaltalaisen Biron Rossellin, jonka pelipaikka on hyökkäyksen linjassa. Vaasalaisten ratkaisu ottaa peräti kaksi jenkkilinjamiestä hyökkäyslinjaan, on Vaahteraliigassa ainutlaatuinen.

Royals perustelee jenkkivalintaansa sillä, että hyökkäyksen ns. taitopelipaikat, joihin yleensä yhdysvaltalaispelaajia värvätään, on miehitetty pääosin suomalaisille pelaajilla. Kahden hyökkäyslinjan jättiläisen värväys Yhdysvalloista kertoo myös siitä, että joukkueen nuorelle suomalaispelinrakentaja Elias Haapamäelle halutaan varmistaa työrauha kentällä.

West Memphisistä, Arkansasista, kotoisin oleva Rossell nousi esiin jo lukioaikanaan West Memphis High Schoolissa ja hän sitoutui arvostetun NCAA I-divisioonassa pelaavan Louisiana Techin pelaajaksi hyvissä ajoin ennen lukiopelien päättymistä.  Lousiana Tech Bulldogseissa hän pelasi yhteensä viiden kauden aikana ollen mukana rosterissa peräti 47 ottelussa.  Bulldogsin pelaajaesittelyssä Rossellin roolina kerrotaan olleen erityisesti pelinrakentajan suojelu, joka lienee myös rooli, johon hänet Royalsissa asetetaan.

Royalsin urheilutoimenjohtaja vahvistaa tämän seuran tiedotteessa:

-Biron on iso ja hyvin liikkuva linjamies. Juuri tuo liikkuvuus oli ratkaiseva tekijä, kun teimme päätöksen värvätä hänet. Emme halunneet pelipaikalle pelkästään massaa, vaan kaverin, joka on todellinen atleetti. Biron tulee olemaan vastuussa Eliaksen ’pimeästä puolesta’, ja juuri siinä roolissa on tärkeää, että paikalla on erinomainen pelaaja.

Royals on nyt julkaissut kolmen hyökkäyksessä pelaavan yhdysvaltalaisen nimet. Rossellin lisäksi sopimus on solmittu Alpha Jallohin (WR) sekä Darrius Hicksin (OL) kanssa.

 

Lue myös: Biron Rossell tuo voimaa ja johtajuutta Royalsin linjaan

Photo: LA Tech Sports