Royals julkaisi päävalmentajan ja aloittavan pelinrakentajan nimet

Wasa Royalsin vaahteraliigajoukkueen päävalmentajaksi on nimitetty pitkään lajin parissa vaikuttanut J-P Kuusisto.  Kuusisto on toiminut edellisen kerran päävalmentajana Vaahteraliigassa kaudella 2014.

J-P Kuusisto on ollut mukana suomalaisessa jenkkifutiksessa 80-luvulta lähtien, pelaten Vantaan Taftissa ja Helsinki Wolverinesissa. Valmennusura alkoi Wolverinesin juniorijoukkueista, ja hänellä on yhteensä 17 vuoden kokemus valmennustehtävistä. Vaahteraliigassa Kuusisto on valmentanut Vantaan Taftia kausilla 2013 ja 2014.

Viime vuosina hän on ollut aktiivisesti mukana mm. Suomen nuorten maajoukkueiden valmennusryhmässä. Kaudella 2024 Kuusisto U17-maajoukkueen päävalmentajana ja erikoisjoukkueiden koordinaattorina. Suomen U17-nuoret voittivat syksyllä Pohjoismaiden mestaruuden kolmatta perättäistä kertaa.

Näin tuore päävalmentaja kertoo tunnelmistaan Royalsin tiedotteessa:

-Tämä haaste on myös itselleni uusi, sillä joukkue ja muu henkilöstö ovat minulle suurelta osin täysin uusia tuttavuuksia. Odotan paljon hienoja hetkiä ja kehittymistä, niin itseltäni kuin myös joukkueelta

Elias Haapamäki on toiminut aloittavana pelinrakentajana liigassa ja I-divisioonassa (Kuva: Laura Helminen)

Elias Haapamäki Royalsin aloittava pelinrakentaja

Vaasalaiset vahvistivat Kuusiston pestin julkaisun yhteydessä, että joukkue lähtee kauteen kotimaisen pelinrakentajan johdolla. Elias Haapamäki pääsi pelaamaan viime kaudella aloittavan pelinrakentajan roolissa Royalsin kolme viimeistä sarjapeliä, mutta nyt nuoren miehen harteille annetaan kauden alusta alkaen vaasalaishyökkäyksen johtaminen.

Näin seuran urheilutoimenjohtaja kommentoi ratkaisua.

-Siitä onkin tovi, kun viimeksi joukkue Vaasassa on lähtenyt kauteen kotimaisella ja omalla kasvatilla pelinrakentajan tontilla. Takuulla maksetaan oppirahoja jossain määrin, mutta aivan jokaista ottelua lähdemme myös voittamaan. Meillä on korkea standardi kilpailullisuuden osalta. 

-Eliaksen aloittaminen Royalsin pelinrakentajana painoi myös vaakakupissa kun päävalmentajaa haettiin. Halusimme mutkatonta kommunikaatiota päävalmentajan, hyökkäyksen koordinaattorin, pelinrakentajanvalmentajan sekä pelinrakentajan välillä ja aidosti ihmisiä, jotka uskoo Eliakseen.

Royals on nyt jo kolmas liigajoukkue,  joka lähtee kauteen kotimaisen pelinrakentajan johdolla. Aiemmin helsinkiläisjoukkueet Roosters sekä Wolverines ovat kertoneet jatkavansa kotimaisten pelinrakentajien, Ambro Urjanssonin ja Rasmus Laalon komennossa.

Lähde:  Wasa Royals kauden 2025 päävalmentaja on J-P Kuusisto

Kuvat:  Laura Helminen